Ağaç Eskitme Teknikleri

Ağaç Eskitme Teknikleri

Eski ve yıllanmış ahşap, son günlerde sıklıkla mobilyalarda ve dekorasyonda kullanılmaktadır fakat dokusuyla, rengiyle eşsiz olan bu ahşapları orjinal haliyle satın almak oldukça pahalıdır. Bu yazımızda size satın almış olduğunuz “yeni” ağaçlarınızı ağaç eskitme yöntemiyle nasıl eskitebileceğinizi anlatacağız. Haliyle oldukça yüksek meblalarda ücret ödemekten de kurtulacaksınız 🙂

Ahşabı eskitmek ve yıpratmak, hemen öğrenebileceğiniz eski bir zanaattir. Halihazırda sizde de olabilecek basit aletler ve hem ucuz hem de bulunması kolay kimyasallarla çok kolay bir şekilde eskitme işlemini yapabilirsiniz. Bunun için 3 tane temel yöntem vardır:

 1. Çivi, vida ve zincir gibi aletlerle ahşabı mekanik olarak eskitmek;
 2. Beyaz sirke veya verniklerle ahşabı kimyasal olarak eskitmek;
 3. Yıpranmış ve boyanmış bir ahşap görünümünü parça parça oluşturmak.

2-) Gerekli Malzemeler

 • Eskitilecek Ahşap (Masif panel tercih edebilirsiniz)

Burada dikkat etmeniz gereken husus, yumuşak ağaç kategorisinde ağaç tercih etmeniz olacaktır. Çam ve Ladin ağacının yumuşaklığı nedeniyle mekanik olarak eskitmeniz diğer ağaçlara kıyasla daha kolaydır. Ayrıca yumuşak ağaçların düşük yoğunluklu olmasından ötürü kimyasalları sert ağaçlara kıyasla daha çok içine alacaktır.

 • Ağaç Eskitme Aletleri

Vida, çekiç, zincir, çivi, çivi zımbası, eski bir testere ve zımpara ahşabı mekanik olarak eskitmek için kullanabileceğiniz aletlerden birkaç tanesidir.

 • Kimyasal Sıvılar

Beyaz sirke, vernik çeşitleri ve boya çeşitleri ahşabı kimyasal olarak eskitmek için kullanılabilecek üç tip sıvıdır. Sirke gümüşümsü-gri bir görünüm oluşturur. Vernikler ahşaba koyu bir renk katar ve öncesinde mekanik olarak eskitirseniz, eskimiş yerleri öne çıkarır. Boyalar ise iki katman halinde uygulanmalıdır.(İki katman demek yüzeyi bir kere boyadıktan sonra kurutup bir daha boyamanız demektir) İkinci kat boyayı uyguladıktan sonra kurumasını beklemelisiniz ve yıpranması için zımpara kullanmalısınız.

 • Diğer Malzemeler
 1. Lateks ya da nitril eldiven
 2. Birkaç adet bez
 3. Kaba kıllı ucuz bir boya fırçası
 4. Sprey şişesi
 5. Çelik yünü 1₺
 6. Zımpara Kağıtları (80, 220, 400 ve 1000 kum alabilirsiniz)

2-) Mekanik Ağaç Eskitme Yapılması

Ahşap doğal bir şekilde eskidikçe, dünyayla sert bir fiziksel temas kurar. Nesneler ahşapta girintilere, oyuklara ve çiziklere sebep olur. Böcekler içinde delikler açar. Kesilir, kırılır ve parçalanır. Son olarak malzemenizle çalışmaya başlamadan önce çeşitli eskitme aletlerinizi hurda ahşap üzerinde deneyin.

 • Körelmiş Nesneler

Bir dizi alçak girintiler oluşturmak için bir zincirle ahşaba çeşitli yerlerinden hafifçe vurun. Daha kontrollü olmak için ahşaba çekicin yan tarafıyla hafifçe vurun (çünkü yüz tarafıyla vurmak yuvarlak ve sert bir girinti oluşturur).
Zımpara ile ahşaptaki sivrilikleri (kenar ve köşeler) giderin. Ayrıca zımpara ile  ahşabın iç kısımlarına hafifçe dokunarak büyük ve derin oluklar oluşturabilirsiniz, ancak bunu çok az miktarda yapmaya özen gösterin. Kenarları ve köşeleri zımpara ile yuvarlamak bu işin bir gerekliliğidir, çünkü eskimiş bir ahşap keskin kenarlara ve köşelere nadiren sahiptir.

 • Keskin Nesneler

Çok keskin uçlu çiviler, böcek etkilerine benzeyen sıkı öbekler oluşturmak için kullanılabilir. Bir çividen daha kör uçlu olan çivi zımbasıyla çeşitli noktalarda ahşaba yüzeysel bir biçimde dokunulabilir.
Ahşabın üzerine birkaç vida atıp çekiçle vurun. Çok sert vurmamaya dikkat edin, çünkü böyle yapmak vidanın yan kısmının tam bir kopyasını ahşap üzerine çıkarır, bu da hiç gerçekçi olmayan bir görünüme sebep olur.

3-) Kimyasalla Ağacın Yaşlandırılması

Ahşabın rengi ve dokusu ahşap yaşlandıkça değişir. Morötesi ışınlara maruz kalan koyu renkli bir ahşabın rengi açılır. Ağaç yıllarca neme maruz kalır ve bunun sonucunda açık renkli ahşap koyulaşır. Deniz kenarında bulunan bir ahşap, tuzlu havadan dolayı gümüşümsü gri bir renk tonuna bürünür. Yeni aldığınız ahşabınızı su, vernik, sirke ve yıpratma hızlandırıcıları gibi sıvılarla eskiterek bahsedilen bütün bu etkileri benzer şekilde uygulayabilirsiniz.

Su ve Vernik: Verniği kuru ahşaba doğrudan uyguladığınızda, elde edilen renk az çok aynıdır. Bu gerçekçi bir yıpratma etkisi olmadığından, ahşabı ilk olarak sprey şişesine koyduğunuz suyla hafifçe ıslatın. Bu ahşabın yüzeyinin verniği birbirinden farklı oranlarla emmesine neden olur.
Sirke ve Çelik Yün: Gümüşümsü bir renk tonu oluşturmak kolaydır. İlk olarak, bir sprey şişesini yarısına kadar beyaz sirke ile doldurun. Uç kısımlarını yıpratmak için bir miktar çelik yünü ikiye bölün. Ardından çelik yünü şişeye bırakın ve bir gün güneş altında bırakın. Bu işlem bittikten sonra ahşabın üzerine püskürtün. Kurumadan sonra ahşap, eski palet ahşabına benzeyen çekici bir gri renge bürünecektir.
Önceden Karıştırılmış Hızlandırıcılar: Önceden karıştırılmış bir yıpratıcı satın almayı tercih ederseniz, boya ve vernik üreticileri ahşap yıpratma hızlandırıcılar  satmaktadır. Avantajları arasında düşük koku (sirke kokusu yok), kolay temizleme ve renk tutarlılığı sayılabilir.

4-) Boya ile Ağaç Eskitme

Zaman geçtikçe, boyanmış ahşap yüzeyler renklerini kaybedip çoğunlukla çekici bir renk tonuna bürünürler. Yeni ahşap üzerine yıpranmış boya görünümünü oluşturmanın püf noktası, iki katmanda farklı renklerde boya kullanmaktır. Genellikle, alt katman beyaz veya başka bir açık renktir. Beyaz boya astarını bile kullanabilirsiniz. Sonra, çoğunlukla mavi, kırmızı veya başka bir koyu renk olan bir kaplama üst katmana eklenir ve bir kısmı çıkarılır.

İlk önce, daha açık renkli katmanı boyayın. Ahşabı boyadan önce zımparalamayın. Katman katı ve sağlam olmalıdır.
Alt katman kuruduktan sonra, üst katmanın boyasını başka bir talaş fırçasıyla boyayın. Daha sonra bu yüzeyi zımparalayacağınız için düzenli olmayı dert etmeyin.
Boyanın iyice kurumasını bekleyin. Bu çok önemlidir. Boya tamamen kurumadan zımparalamaya çalışırsanız, boya “kabarır” ve parçalanır.
Zımparayı elle tutun. Amacınız, kenarlar ve köşeler gibi kilit alanları bulmak. Beyaz katmanın rengi hafifçe belli olana kadar zımparalamak yeterlidir.

 

Ağaçta kullanılan çeşitli boyaları incelediğimiz yazımızı buradan okuyabilirsiniz

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın